Gebelikte Hepatit B

Halk arasında karaciğer iltihabı olarak bilinen hepatit B’ye dair en çok merak edilen şeylerden biri de gebelikte anneye veya bebeğe zarar verip vermediğidir...  Hiçbir şikayetiniz olmasa bile gebelik planladığınız bir dönemde yaptıracağınız bir test ile taşıyıcılık durumunuzu öğrenmeniz ve bebeğinizi bu hastalıktan korumanız mümkündür.

Hepatit B virüsü, gebelikte anneyle birlikte bebeği de etkiler. Yani anne sadece hepatit riskleriyle karşı karşıya kalmaz, aynı zamanda virüsleri bebeğine de geçirebilir. Üstelik birçok hamile kadın, enfeksiyon bazen hiçbir belirti veya semptoma neden olmadığı için enfekte olduklarını bile bilmeyebilir. Plesenta virüsün geçişi için engel teşkil eder ve hamilelik sırasında bebeğe bulaşması çok nadir görülür.  Asıl problem doğum sırasında anne kanına maruz kalan bebeğe bulaş riskidir. (1)

Anneler ve anne adayları için doğum öncesi testlerin yapılması, hamilelik sırasında kişilerin takibi, gerekli durumlarda tedavi uygulanması kritik önem taşır. Bu nedenle gebe kalmayı planlıyorsanız öncesinde ya da ideal olarak ilk üç aylık dönemde doktorunuzun sizi hepatit B için test ettiğinden emin olun. (2)

Testim Pozitif Çıktıysa?

Gebelikte kronik hepatit B siroza ilerleme riskini artırır. Aynı zamanda bu durum, bebeğinizin de sağlığını etkiler. Bu nedenle vakit kaybetmeden hekiminizi ziyaret etmeniz kritik önem taşır.

Hekiminiz en uygun tedavi için size bazı testler uygulayacaktır. Araştırmalar, hamile kadınlara hepatit B aşısı uygulandığında gelişmekte olan fetüsün herhangi bir yan etki riski taşımadığını göstermektedir. Bu nedenle hamilelik sırasında HBV enfeksiyonu riski altında olduğu belirlenen gebeler mutlaka aşılanmalıdır. Hepatit B aşısı canlı virüs içermediğinden, hamilelik ya da emzirme aşılama için bir risk oluşturmaz. (1,3)

Bebeğimin Tedavisi Nasıl Olacak?

Hepatit B ile enfekte annelerin tüm bebeklerine, annenin gebelik döneminde aldığı tedavilerden bağımsız olarak doğumdan sonraki 12-24 saat içinde hepatit B immünoglobulin ve hepatit B aşısı yapılmalıdır. Bu yöntem, yenidoğanlarda virüse maruz kalma riskini %90'dan %5 ila %10'a indirmiştir. (3)

Aşı serisi tamamlandıktan sonra bebeğiniz hepatit B virüsü enfeksiyonu için test edilecektir. Aşı sonucunda oluşan antikorların seviyesini ölçmek için de bir test yapılır. Test sonuçları bebeğe hepatit B virüsü bulaşmadığını ancak virüse karşı yeterli antikor üretmediğini gösteriyorsa ikinci bir aşı serisi verilebilir. (1)

Kendinizle veya yakınlarınızla ilgili şüpheniz varsa mutlaka test yaptırın. En doğru tedaviyi almak için hekiminize güvenin ve düzenli sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin, çünkü hepatit B'nin tedavisi #HepVar
 

Kaynaklar:

  1. https://www.cdc.gov/hepatitis/hbv/hbvfaq.htm#overview
  2.  https://www.hepb.org/treatment-and-management/pregnancy-and-hbv/
  3.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556026/

TR-COR-0031