COVID-19 ve Hepatit B

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün başlangıcından bu yana birçok ülke salgının yayılmasını önlemek amacıyla tedbirler uyguladı ve uygulamaya devam ediyor. Bu süreç boyunca birçok kişinin en çok merak ettiği konulardan biri de, hastanelere gitmenin güvenli olup olmadığı oldu. Özellikle kronik hepatit B gibi tedavi sürecinin hayati önem taşıdığı kronik hastalıklarda ertelemeden hekim ziyaretlerine devam etmek gerekiyor.

Araştırmalara göre kronik viral hepatit hastaları, taşıyıcılar veya hepatit B için antiviral ilaç tedavisi alan ve karaciğer testleri normal olan kronik hepatit B hastalarının COVID-19 hastalığı açısından artmış risk grubunda olduğunu gösterir bir kanıt bulunmuyor. (1)  Aynı zamanda karaciğer sirozu veya karaciğer hastalığınız varsa, COVID-19'a yakalanma riskinizin daha yüksek olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. COVID-19'unuz varsa karaciğer sirozu olması ciddi hastalık riskini artırabilir, ancak şu anda kanıtlar sınırlıdır. Karaciğer hastalığınızın bir sonucu olarak karaciğer enzimleriniz veya anormal karaciğer fonksiyon testiniz (LFT) varsa, COVID-19'unuz varsa ciddi hastalık riski altında olabilirsiniz. Bu nedenlerle Sağlık Bakanlığı’nın ve hekiminizin önerilerine uyarak, kendinizi COVID-19’dan korumak için gerekli tüm önemleri almak en iyisidir. Sirozu olan herkes düzenli olarak karaciğer uzmanına görünmelidir. Sağlığınız için en iyisinin ne olduğu konusunda uzmanınızı arayın ve konuşun. (2)

Bu süreçte herkes gibi maske, mesafe ve hijyen önlemlerinizi alarak hekim ziyaretlerinizi gerçekleştirmeniz, tedavinizin ilerleyişi açısından çok önemli.

Tedavinizi ancak doktorunuz veya uzmanınız tarafından söylendiği takdirde durdurabilirsiniz. Aynı şekilde tedavide reçete edilmiş bir ilacınız varsa, belirtildiği şekilde almanız da hayati önem taşır. Aksi takdirde virüs dirençli hale gelebilir ve kontrol altında tutulması daha zor olabilir. (2)

Hastalığın kontrol altında tutulması için düzenli hekim ziyaretlerini ihmal etmeyin. Kronik hepatit B virüsü için alman gereken tedbirler #HepVar

Kaynaklar:

  1. Çakaloğlu, Y. (2020). Türk Karaciğer Vakfı. Erişim adresi: http://www.tkcv.org/index.php?option=com_content&view=article&id=131:covid19-karaciger-ozet&catid=2&Itemid=101
  2. https://www.hep.org.au/hep-b/covid-19-and-hep-b-faq/#a1

TR-COR-0031