HEPATİT B’DE TANI VE TEDAVİ

Hepatit B ile enfekte olan kişilerin tedavisine, akut ya da kronik olmasına göre uzman hekim tarafından belirlenir.

Akut hepatit B için spesifik bir tedavi yoktur. Bu nedenle, bu kişilere semptomlarına göre destekleyici tedavi verilir. Kronik enfeksiyonu olan kişiler için ise çeşitli antiviral ilaçlar mevcuttur. Bu hastalar, karaciğer hasarını ya da kanser oluşumunu önlemek için düzenli olarak izlenir. (1)

Virüsün tamamen vücuttan temizlenmesi günümüz tedavileri ile mümkün değildir ancak düzenli kontrol ve tedaviler sirozun ilerlemesini yavaşlatabilir, karaciğer kanseri riskini azaltabilir ve uzun süreli sağ kalımı iyileştirebilir. Hepatit B tedavisinde temel hedef, virüsün çoğalmasını baskılayarak siroz, organ yetmezliği ve kanser gelişimini önlemek, karaciğer nakli ihtiyacını azaltmak, sağ kalımı ve hayat kalitesini artırmaktır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği gibi hepatit B virüsünü baskılamak için en güçlü ilaçlar olarak oral tedavilerin kullanılması gerekir. Hepatit B tedavisine başlayan çoğu insan ise bunu ömür boyu devam ettirmelidir. (2,3)

Bu nedenle risk altında olduğunuzu ya da enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede test yaptırarak önlem alabilirsiniz.

Kaynaklar:

TR-COR-0031